MENÜ

RESTAURÁLÁS

 

Rádiókészülékek felújítása, restaurálása

Hálátlan feladat erről írni, mert legtöbb gyűjtőtársam már kellő tapasztalattal rendelkezik és elég sok írásos anyag jelent meg a különböző szakmai folyóiratokban, többek között a Rádiótechnikában, a Nosztalgia Rádió Hírújságban is. Szívesen olvasom mások írásait, sokszor a jó tapasztalatokat, észrevételeket átveszem és alkalmazom. Sajnos nálunk a szakma nem foglalkozik a rádiókészülékkel, mint használati műszaki tárgyak restaurálásával, így tananyag sem érhető el. A művészeti restaurátorok közül van aki, képpel, papírral, bőrrel, fémmel foglalkozik és könyvtárnyi mennyiségű könyv segíti munkájukat. Komoly vitát képez a restaurátorok között, hogy milyen állapotot állítsanak helyre az egyes tárgyaknál. A megjelent írásokat olvasva azt tapasztalom, hogy ez a vita köztünk is előfordulhat.

A gyakorlati tapasztalatokat kb.150 rádiókészülék, restaurálása és felújítása során szereztem meg. A gyakorlati munka megkezdését megelőzően, néhány szakmai könyvet és leírást átolvastam.  Majd a leírtak szerint a szükséges eszközöket, anyagokat beszereztem, továbbá lehetőségem volt többször látni rádiós szemmel, egy profi restaurátor munkáját is. Megtanultam, hogy a szakmai ismeret kellő türelem nélkül nem sokat ér.

Alapvetően a mi „rádiógyűjtői” munkánk nagyon összetett és sokoldalú. Egy antik rádiókészüléknek a kávája lehet fa, fém vagy bakelit. A hangszóró előtti anyag lehet selyem vagy vászon, vagy szövet anyag. A skála üveg - ha nem vagyunk elég óvatosak - sokszor már a kézbevételtől elmosódhatnak a feliratok. Értenünk kell a rádió működéséhez, szakszerűen kell eligazodnunk a kapcsolási rajzokon, sőt kellő ismeretségre kell szert tennünk az egyes alkatrészek gyártástechnológiáját illetően is. Sőt, a kémiához is értenünk kell egy kicsit. Jó szemre és ügyes kézre és türelemre van szükségünk. Tehát aki már néhány rádiót restaurált vagy felújított és azokat mások is szépnek látták, méltán töltheti el öröm és büszkeség egy ilyen összetett feladat sikeres megoldásáért.

Öreg rádiók restaurálása vagy felújítása.

A kettő között a lényegi különbség az, hogy a restaurálásnál az elsődleges cél nem a rádió működése, míg a felújításnál alapvető cél, hogy működjön. 
Rádióink sok esetben 70-80 évnél is régebbiek, így a jogszabály értelmében - piaci értéktől függetlenül – minden 50 évnél régebbi tárgy - a kulturális javak körébe tartozhat (Kulturális Örökségvédelmi Hivatal). Ezért érdemes a készülékeinket ennek figyelembe vételével restaurálni vagy felújítani.

Restaurálás alapelve:

Minden olyan régi rádiót, aminek még van stílusa, egyedi, érdekes, szép, nagyon ritka, megjelenése eseményhez köthető, egykor népszerű volt azt érdemes restaurálni. Ezeket a szép, érdekes egykori használati tárgyakat, melyek őrzik az elmúlt korok stílusjegyei, a restaurálás által megmenthetjük mai és a jövő nemzedékei számára.

Restaurálás fogalma:

Olyan szakmai tevékenység amikor is a rádiókészülék:
  • állapotát felmérjük
  • a károsodást, a hibákat kijavítjuk
  • gondoskodunk állapotának megóvásáról
  • javítás eredményeit dokumentáljuk.

Restaurálás célja:

A rádiókészülék helyreállítása, információs értékeinek megőrzése.
A restauráláskor a javításokat, helyreállításokat lényeges változtatás nélkül szabad elvégezni! A munkafolyamatokban azért kisebb megváltoztatások engedélyezettek:

  • tisztítás
  • kiegészítés
  • retusálás
  • felületkezelés
  • esetleges pótlás, ugyan abból a gyártmányú másik készülékből

A munkafolyamatokat ha lehet, akkor korhű eszközökkel és  a rádió korának megfelelő anyagokkal végezzük el.

  • meg kell menteni az eredeti anyagot maximális mértékben
  • el kell kerülni a radikális változtatásokat
  • figyelembe kell venni az öregedés és a használat nyomait
  • meg kell őrizni a korábbi megmunkálás nyomait csak egyértelműen meghatározható hiányokat pótoljuk
  • minden információt óvjunk meg az adott rádióval  kapcsolatban: feliratok, címkék, eredeti dokumentáció, kapcsolási rajz, számla, szállítólevél stb.
  • a rádiót történeti dokumentumnak és információhordozó eszköznek tekintjük
  • a restauráláskor az eredetiség visszaállítása, illetve esetenként a történetiség bemutatása legyen a cél.
  • ha lehetséges, olyan eljárást és anyagokat használjunk, amelyeket a rádió elkészítésénél eredetileg is használtak
  • irreverzibilis (visszafordíthatatlan) eljárást és más anyagokat csak akkor használhatunk, ha a rádió másképp nem menthető meg.
  • a restauráláskor mindig készüljön időtálló dokumentáció, amely rögzíti a rádió restaurálás előtti és utáni állapotát, az eltávolított, a cserélt alkatrészeket, egyéb anyagokat. Nagyon sokat segíthet egy-egy jó fénykép és sok bosszúságtól óvhat meg minket.  Tapasztalatból tudom, hogy  a gyártó gyárthat kis eltérésekkel (szín, skála, egyes alkatrészek, csövek stb.) ugyanolyan típus-elnevezésű készülékeket és a változtatásról csak a gyártási számok adhatnak információt a hozzáértők (beavatottak) számára.  

Feltöltés alatt

Az oldal feltöltése folytatódik!

Asztali nézet